Makita 1.6mm Straight Metal Shear JS1601
In stock
SKU
PTL.SPT.SHS.00003
Special Price
Rs. 25,664.00
Regular Price
Rs. 31,220.00
| Type of Product | Shear Cutting |
| Net Weight | 1.4 Kg |
| Model | JS1601 |
| Input Rating | 380W |
Makita 1.6mm Straight Metal Shear JS1601 is available to buy in increments of 1
- Buy Makita 1.6 mm Straight Metal Shear JS1601 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Makita 1.6 mm Straight Metal Shear JS1601 dealers, your search ends here as you can get the best Makita 1.6 mm Straight Metal Shear JS1601 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Makita 1.6 mm Straight Metal Shear JS1601 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Makita 1.6 mm Straight Metal Shear JS1601 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Makita 1.6 mm Straight Metal Shear JS1601 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you wont find anywhere else. Procure Makita 1.6 mm Straight Metal Shear JS1601 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Makita 1.6mm Straight Metal Shear JS1601"
| SKU | PTL.SPT.SHS.00003 |
|---|---|
| Input Rating | 380 W |
| Type Of Product | shear cutting |
| Dimensions L X W X H | 320x70x78 mm (12-5/8"x2-3/4"x3-1/16") |
| Net Weight | 1.4 Kg |
| Capacity | steel up to 400 n/ mm1.6 mm steel up to 600 n/ mm1.2 mm steel up to 800 n/ mm0.8 mm aluminium up to 200 n/ mm2.5 mm |
| Brand | Makita |



